31 Mayıs 2012 Perşembe

Klasik Pimpirikli Hamile Halleri Vol: Bilmem Kaç


Normal hayatınızda ne kadar çok cool olmakla övünseniz de hamilelik kelimesi hayatınıza girdiği andan itibaren bu havalı itibarınız yerle bir oluyor. Çünkü hamilelik eşittir; pimpiriklilik, sürekli endişe etmek, panik yapmak, uykularınızın kaçması, bitmeyen kabuslar, eşe dosta mızmızlanmalar... vs.

Son 5 aydır ne kadar endişeli bir anne adayı olduğumu anlatamam. Bloğu takip edenler bilirler geçen sene apandistim patlamak üzereyken bile gayet rahat bir şekilde ''aman ne var ki biraz uzanayım geçer'' diye saçmasapan bir haldeyken şimdi doktorumu abuk subuk şeylerle taciz edip duruyorum. Bu halin trajikomik olduğunu bilsem de yine de sürekli aynı ruh hali içine düşmekten kendimi alamıyorum. Hatta bence tıpta örümcek fobisi, karanlık fobisi, yükseklik fobisi gibi kavramlar tıbbi terimlerle anlatılıyorken hamilelikte sağlık fobisi gibi birşey için de ciddi bir terim olmalı yani:)

Sizin de bu ruh hali içinde olup olmadığınızı anlamak için ufacık bir test yapalım mı? Soru 1: Ara ara rüyanızda bebeğinizle ilgili bir problem olduğunu ya da  onu kaybettiğinizi görüyor musunuz?,  Soru 2: Doktorunuzun ayda bir kontrole gel demesini yeterli bulmayıp daha çok kontrole gitmek istiyor hatta çaktırmadan arada bir içiniz rahat etsin diye başka doktorlara da kaçamak gidişler yapıyor musunuz? Soru:3 haftada en az 2 kere internette hamilelikle ilgili sorunları araştırıyor, kendinizle mukayese ediyor musunuz? Soru:4 karnınız ağrıdığı zamanlar ya önemliyse endişesiyle doktorunuzu arayıp nefes nefese bunu soruyor musunuz?

Bu sorulardan bir veya birkaçı evet ise yine hoş geldiniz klübe diyorum. Kendimden örnek verirsek bir ara internetten eve portatif bir ultrason cihazı almayı düşündüğümü söylesem  nasıl bir psikoloji altında olduğumu anlatmaya yeter mi?? :D Kesinlikle çok trajik görünse de bunun normal olduğunu düşünenlerdenim.
En azından kendisi de kadın doğum doktoru olan bir yakınımız hamile olduğu zaman neredeyse her gün bebeğinin sağlığıyla ilgili kabus gördüğünü anlattı. Yani şimdi mukayese edince tüm hayatı bu işin içinde geçen aklı başında bir doktor bile benimle aynı endişeleri duyuyorsa bu genel olarak pek çok kadının yaşadığı bir gerçek olmalı.

İlk aylar karın ve kasık ağrısı hissettiğim için panikledim ki bu vücut yapınızın değişmesi yüzünden çok çok normalmiş:D Daha sonra aniden burun tıkanmaları ve akabinde burun kanamaları oldu ki bu da çok normalmiş. Kalp çarpıntıları, tansiyon düşmeleri ya da yükselmeleri, ara ara giren bacak krampları da yine çok çok normalmiş:)))

Bu sebeple hamile arkadaşlara bir kez daha tekrar şunu söylüyorum ki; pimpirikli olmakta, endişelenmekte yalnız değilsiniz. Kocaman harflerle ben bu konuda ne kadar feci durumda olduğumu itiraf ediyorum. Şu an durumum bu ama geçici olduğunu biliyorum, en azından bebeğimizi sağlıkla kucağımıza alınca yine eski aklı selim günlerime geri döneceğimi biliyorum...
Bazen kocamızı, annemizi ve arkadaşlarımızı bu duygularımızla yorsak bile açıkçası ben şöyle düşünüyorum; bu 9 ay her şeyi yapmakta özgürüz. Anneliğe adım atmak zor bir süreç, yaşadıklarımız da normal de alışık olmadığımız için yine zor ve herkes bize anlayış göstersin. Ve bizi tanımayan ama bu muhabbetlerimizi duyanlar da bize uzaylı gibi bakmasınlar:D herkese sevgilerrrEnteresan Desenli Duş Perdeleri

Bloğuma yazı ekleme konusunda uzun zamandır tembellik yaptığım doğru ama birileri beni dürtükleyici mesajlar atınca silkelenip hemen anında konu ekliyorum. Özellikle bu mesajların arasından bir tanesi oldu ki (sevgili Deniz bu sözüm sana:) hakikaten panik oldum ve yazmak konusunda tekrar heyecan hissettim.
Neyse yeni konumuza geri dönersek; en son burada eklediğim konudaki gibi ara sıra Türkiye'de bulunmayan ama yine de ''olsa kesin ilgilenirdim'' modundaki şeyleri size aktarmaya çalışıyorum. En azından ileride burada benzerleri satılmaya ya da üretilmeye başlanırsa ben daha önceden görmüştüm ukalalığını yapmak sinsice hoşuma gidiyor.
Bu duş perdeleri ise yine Türkiye'de satışı olmasa da desenleri sebebiyle feci şekilde ilgimi çekti. Banyoyu sadece banyo diye düşünmeyerek sanki başlı başına birer oda gibi özenli gösterecek ve aynı zamanda da orjinal duracak duş perdeleri var. Benim favorim Tac Mahal'in baskısı oldu...Bu marka aynı zamanda yatak takımları da çalışıyor ki onlar da en az bu duş perdeleri kadar sevimliler. Ve bizim buradaki klasik dallı budaklı, çiçekli desenleri düşününce aradaki fark o kadar belli oluyor ki... Ayrıntılı bakmak isteyenler buraya ışınlansın.
7
6
5
4
3
2
1
source: denydesigns.com

29 Mayıs 2012 Salı

Hamilelik+Çitozlara Düşmanlık ve Ben

Hamile bir bayanın sürekli duyduğu yegane soruların başında yer alır ''Hamilelik nasıl gidiyor?'' sorusu....Hayatımda böyle bir soruya ''ya vallahi berbat bişey, hergün oran buran şişiyor, portakal büyüklüğünde selülitlerin oluyor, sürekli tıkınmak istiyorsun, özene bezene aldığın hiçbir kıyafetin içine giremiyorsun'' tarzı cevap veren görmedim:D
Ama dostlar şu an bu saydıklarımın hepsini yaşıyorum:))) Kabul eskiden bir Giselle Bünchen sayılmazdım, ama en azından 5 kilo versem fıstık gibi olurum klübünün üyelerinden biriydim.
Hamilelik hakikaten anatomik yapını tamamen değiştiriyor, bir gün uyanıyorsun ve aynada karşında bir yabancı duruyor. Hele ki karnın hafifçe belli olmaya başladıysa çok komik hissediyorsun. Başlarda bir an önce büyüsün karnın,  herkes anlasın fark etsin istiyorsun sonra büyüdüğünde de giysilerin olmadığı için şikayet ediyorsun...

Bir de sanırım ben öyle hissediyorum ama şu an giyemeyeceğimi bilsem de önüme öyle şahane elbiseler, etekler, topuklular çıkıyor ki; görür görmez yutkunuyorum sonra neyse olsun  ileride daha güzelini alırım diyip kafamı çevirip gidiyorum. Hele bugün Zara'da  görür görmez hipnotize olduğum pembe tütü elbiseye doğru ilerlerken çitoz kızın tekin önüme atlayıp 34 bedenine bakınca bir içlendim anlatamam. Ah çitoz kız seninle bir daha ki yaza karşı karşıya gelmeyi isterdim. Valla bir hırslıyım şu bebemi kucağıma alayım eskisinden bile zayıf olcammm:)))

Ama  şaka bir yana Akrep Nalan kadar olsam bile yine de şu an hissettiğim duyguların hiçbirini değişmezdim. Evinizde yaşatmaya çalıştığınız, her gün su verdiğiniz, özenle baktığınız o narin çiçeğe bile duygusal olarak bağlanabiliyorken içinizde günden güne büyümeye çalışan küçücük bebeğiniz bir anda hayattaki tek önceliğiniz oluyor. Hayatta tek şeyi sanırım koşulsuz hiç görmeden ve sesini bile duymadan sevebiliyorsunuz o da evladınız. Kuzucuğumuzu görmeye Allah nasip ederse 4 ay kadar kaldı, o zamana kadar eğer bunalmazsanız yaşadıklarımı ara ara özet geçerim. Zaten bebek alışverişi, hazırlıklarla ilgili ayrıntılı bir dosya hazırlamak niyetindeyim. Herkese sevgiler....
221169031669995258_K0L6Kh97_f

Gerçek ve Pahalı Çantaların Yerine Şirin Bir Alternatif

Pahalı çantaları görüp iç geçiriyor ama bir yandan da almaya kıyamıyorsanız my other bag trendi imdadınıza yetişiyor:))
Daha önce sokak modasıyla ilgili olan bloglarda moda ikoncanlarının ellerinde benzerlerini görmüştüm ama açık açık bir markanın bu tarzı uyguladığını ilk defa gördüm. My other bag isimli markanın sloganı şu; pahalı çantaların modellerini ucuza kolunuza takabilirsiniz!
Hermes, Alexander Mcqueen, Chanel, Balenciaga.. gibi bir çok markanın en beğenilen modelleri bez çantalara uygulanıyor. Açıkçası fikir olarak bana çok cici geldi ve kendim yapmayı deneyebilirim. Hatta düşünüyorum da plaj çantası olarak eğlenceli olabilir. Azıcık dikiş bilgisi bile işinizi halletmenize yarayabilir. Bunun için gerekenler sadece kumaş ve renk renk kumaş boyası..
Screen Shot 2012-05-12 at 12.41.45 AM

23 Mayıs 2012 Çarşamba

Eski T-shirt'den Bileklik Yapımı

Bu aralar bir bileklik havasındayım sormayın. Renk renk aldığım ipliklerle çeşit çeşit desenlerde bileklikler yapıyorum. Akşam otururken feci şekilde kafamı oyalıyor. Aşağıdaki bu bileklik ise benim yaptıklarımdan tamamen farklı ama daha basit ve az zaman alıcı.
Gereken Malzemeler; eski bir t-shirt (her renk olabilir), orta kalınlıkta ip, yuvarlak şekilli mıknatıs, yapıştırıcı ve makas...
Yapımı; t-shirt'ü uzun şeritler halinde (yaklaşık 30 cm) kesin, aralarına yine aynı ölçüde iplerinizi  ekleyin ve hepsinin uçlarını birbirine bağlayın. İşlemi rahat yapmak için mandal tokayla bir yere tutturabilir ya da masaya koli bantıyla sabitleyebilirsiniz.
Screen-Shot-2012-04-05-at-10.40.57-AM

Saç örgüsü şeklinde ilerledikten sonra her iki ucu yapıştırıcınızla mıknatısa sabitleyin. Örgü kalın olacağı için başka türlü bir aparatla uçları kapatmak zor olacağı için mıknatıs iyi bir alternatif olacaktır.
Screen-Shot-2012-04-05-at-10.41.22-AM

Daha sonra t-shirt'den keseceğiniz ufak bir dikdörtgen parçayı yapıştırıcıyla mıknatısın etrafına sarın.  Bu şekilde mıknatıslara gelişi güzel yapışan örgülere bir nevi kamuflaj olacaktır. Ancak örgüye sabitlememeye özellikle dikkat edin çünkü kolunuza takıp çıkarırken bu yamanın hareket etmesi gerekecektir.
Screen-Shot-2012-04-05-at-10.41.10-AM

Ve işte ortaya çıkan orjinal bileklik.... Farklı renklerle daha eğlenceli görüntüler elde edebilirsiniz, aynı zamanda eski t-shirtlerini atmaya kıyamayanlar içinde süper bir değerlendirme yolu...
Screen-Shot-2012-04-05-at-10.41.32-AM

source


Blog Widget by LinkWithin