23 Eylül 2011 Cuma

Gökkuşağı Dolması

Başlığa bakıp bu da nedir yaa demiş olabilirsiniz, ama itiraf edeyim bu ''Gökkuşağı Dolması'' ismi tam bu yazıyı yazarken uyduruldu:) Ama sanırım bu dolmayı en iyi anlatan sıfat gök kuşağını anımsatan güzel renklerin olması... Dolmamızın ne olduğuna gelirsek; o kadar basit ve pratik ki bu kadar güzel bir görüntüye ve tada kat be kat değiyor!
biber dolmas,yeşillik

Malzemeler

  • Yeşil ya da kırmızı dolmalık biber
İçini doldurmak için;
  • Çarliston biber
  • Kabak
  • Patates
  • Kırmızı Biber

Miktar olarak adet vermiyorum, çünkü gelecek olan misafirinize göre göz kararı bunu sizin ayarlamanız gerekiyor.

Yapılışı

Öncelikle ufak boylardaki yeşil ya da kırmızı dolmalık biberlerimizin içini bir güzel temizleyip, içi bol sıvı yağ dolu fritözde ya da geniş bir tencerede dirilikleri ölecek kadar, renklerini bozmadan kızartıyoruz. Daha sonra yağlarını iyice süzerek kenarda bekletip, küp küp doğradığımız iç malzemeleri de tek tek kızartıp soğumaya bırakıyoruz. İç malzemelerin tuzunu ekledikten sonra dolmalık biberlerimizin içine doldurup arzu edilirse sarımsaklı yoğurtla ya da sade şekilde servis ediyoruz.

Gördüğünüz gibi yapılışı inanılmaz kolay ve pratik. Hiç yorulmadan hazırlayabileceğiniz ve masanızda da çok şık görünecek bir tarif.Anlatırken bile içim gitti iyisi mi ben bu akşam yine yapayım bunu:))

1 yorum:

Adsız dedi ki...

wuuu çok güzel birşey bu

Blog Widget by LinkWithin