10 Mayıs 2010 Pazartesi

Evde Doğal Meyve Suyu En Kolay Nasıl Yapılır?

Evde yapılan doğal ürünlerin yerini bence hiçbir şey tutamaz. Çünkü en başta sağlıklı olduğunu biliyorsunuz, hepsini bildiğiniz temiz ve steril bir ortamda yapıyorsunuz ve kendi zevkinize göre kıvamını, ölçüsünü ayarlayabiliyorsunuz.
Bende çok uzun bir süredir evde kendi meyve suyumu yapıyorum. Bunun için taze bulduğum vişne, kırmızı üzüm ve çilekleri hem hemen alıp kullanıyorum hem de geri kalanını güzelce yıkayıp buzdolabı poşetlerine ayrıştırıp, gerektiğinde kullanmak üzere difrize kaldırıyorum.
Benim bu üç meyvede kullandığım en kolay yöntem ise, meyveleri tencereye koyup, üzerlerini çok az kapatacak kadar toz şekeri döküp, hepsini içine alacak kadar miktarda suyla kaynatmak.(Şeker miktarı tamamen size kalmış, çok şekerli seviyorsanız daha fazla da ekleyebilirsiniz) Meyveler iyice kendini salınca ateşten alıp, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzgeçten geçirip sürahiye boşaltın. Eğer üzüm ve çilek yapıyorsanız rondoya vurup süzgeçten geçirmeniz daha yararlı olacaktır. Afiyet olsun :)
İsteğe göre yarım limon suyu sıkıp, nane ve elmalarla süsleyebilirsiniz
D3X_7622

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin