17 Nisan 2010 Cumartesi

Renklerin ve Flamenkonun Buluştuğu Bir Ülke:İspanya

Dünyada gezip görmek istediğim yerlerin başında olan İspanya'ya, geçen hafta arkadaşlarımızla birlikte gitme fırsatını yakaladık. Bu arada bir hafta gönderdiğiniz mail ve yorumlara cevap veremediğim için kocaman özürler ama yine burdayımmm... Bu gezinin biraz daha unutulmaz ve farklı olması için bilinen İspanya turlarından ziyade daha maceralı bir tatil planı ayarladık. Madrid'den başladığımız yolculuğumuz Toledo, Cordoba, Sevilla, Malaga, Marbella, Ronda ve en son olarak da Granada ile devam etti.
Ve dolu dolu geçen koca bir hafta dün akşam sona erdi. Gelişimiz ise yolculuktan da maceralı oldu. Çünkü İzlanda'da patlayan volkan Avrupa'nın pek çok noktasına olan uçuşları iptal ettirmişti. İnsanlar bavullarıyla havaalanında yerlere uzanmış evlerine gidebilmek için çaresizce bekliyorlardı. Frankfurt aktarmalı uçağımızda iptal edilen uçuşlar arasındaydı. Ama şans eseri, konuştuğum Lufthansa yetkilisi süper bayan, elinde İstanbul'a kesilmiş direkt uçuş biletlerimizle yanımıza gelince milli piyango kazanmışcasına sevindik. Önce biletleri çıkarıp verdi ve ardından bize sıkıca sarılıp bol şans diledi. Şimdi o bayanın adını soyadını almadığıma gerçekten çok pişmanım...
Neyse daha çook macera ve hikaye var anlatacak...Çünkü İspanya o kadar büyük, o kadar canlı o kadar renkli bir ülke ki hakikaten bahsedecek çok şey var. Ama gitmek isteyen ya da gidip gitmeme konusunda kararsız kalanlar için mutlaka önemli notlarım var:)
Şimdi bu büyülü ülkede objektifime takılan bazı fotoğraflara bir göz atın derim ben.

*Bu ilk fotoğrafta Kurtuba Cami var. Daha önceleri Emevi sultanının emriyle cami olarak inşa edilmişken, daha sonrasında yönetimin değişmesiyle kilise haline getirilmiş. İçerisi ise inanılmaz derecede mistik ve ihtişamlı. Ama ne yalan söyleyeyim böyle özel bir caminin sonrasında kilise haline gelmesi biraz içimi cızlattı.
İkinci fotoğrafta ise Madrid'teki bir sokak ressamının tual çizerkenki görüntüsü var. Madrid o kadar eğlenceli bir şehir ki sokak satıcıları, jonglörler, ressamlar, keman, gitar çalanlar hepsi şehrin sokaklarını renklendiriyor.
spain1
*Bu tokmaklarda Granada'da El Hamra Sarayı'nın duvarlarına ait. Yapımından yüzyıllar geçmesine rağmen hala gösterişli duruyor.
spain5
*Bu fotoğrafsa Madrid'teki Prado Müzesi'nin hemen karşısında duran bir kiliseye ait.
spain4
*Ve işte İspanya gezisinin sanırım en önemli olaylarından biri; Madrid'ten Kordoba'ya giderken yolda gördüğümüz daha bir kaç dakika kadar önce yeni doğan bu minik kuzucuklar. Annesi, doğum yapmak için sürüden ayrılıp sessiz bir yere gelmiş ve onları beslemeye çalışıyordu. Hayatımda hiç yeni doğmuş bir canlı görmediğimden o kırmızı ve minik halini görünce çok şaşırdım ama buna tanık olmak gerçekten inanılmazdı.
spain6
*Bu fotoğraf ise Toledo'nun en yüksek noktalarının birinde karışık şehir hayatının içinde gördüğüm bir evin çatısı...Muheşem bir manzarası olduğuna bahse girerim:)
spain3
Bu iki fotoğrafta yine Madrid'de çekildi.İkinci fotoğraftaki şirin kırmızı giysili kızsa, bana Schindler'in Listesi'nde ki kırmızılı kızı hatırlattı. İspanyada'ki bıcırıklar nasıl şık, nasıl şirin giyiniyor inanamazsınız. Hepsi renkli renkli ve kızların kafasında mutlaka kocaman bir kurdele oluyor. Allah'ım çok cici görünüyorlardıııı:)
spain2

5 yorum:

Egeden Tarifler dedi ki...

Fotoğraflar harika! Devamını bekliyorum. İspanya benim de gitmeyi çok istediğim yerler arasında. Umarım olur. Paylaştığınız için teşekkürler.

Gonca dedi ki...

Sorunsuz dönmene sevindim Pınarcım. Fotoğrafların çok güzel, güzel bir gezi olmuş.. Annesinin arkasından ürkek ürkek bakan kuzu çok sevimli :))

Adsız dedi ki...

resimler şahane tek kelimeyle.bende iki sene önce gittim ispanyaya.ama turla gittiğimiz için sizin kadar çok gezemedik.şimdi yeniden gidip görmek gerektiğine kanaat getirdim.ellerinize sağlık.ceren

Burcu dedi ki...

hoşgeldin pınarcığım. benimde ilk avrupa seyahatim ispanya'ydı. bayılmıştım barselona'ya senin ki daha kapsamlı olmuş merakla diüer güzel fotolarını bekliyorum

Pınar Gencal dedi ki...

Burcucum kesinlikle haklısın. Barcelona'ya eşim daha önce gitmiş ve çok beğenmiş. Anlata anlata bitiremiyor hala.Diğer fotoğrafları da yüklicem bakalım beğenicek misin?

Blog Widget by LinkWithin