14 Haziran 2009 Pazar

Kaçırılmaması Gereken En Moda Detaylar

Yaklaşık iki hafta önce çıktığımız Uzakdoğu seyahatinden pek çok anının yanında orada gözümüze takılan ve ilgimizi çeken tonlarca detayla geri döndük. Moda konusunda yersiz bir şekilde gereğinden fazla bir özgüvenle oralara giden ben, çok ağır şekilde şaşkınlığa uğradım. Sebebi çok açık...Çünkü bu konuda bizden bayağı bir adım öndeler. Nedeni ise o kadar aşikar ki... Çünkü birbirlerini taklit etmiyorlar, moda dergilerinde gördüklerinin birebir aynısını arayıp tarayıp üzerlerine geçirmiyorlar, aynı fabrikasyon ürünleri giyip, giymeyenlere ise lig dışı bakmıyorlar. Kısacası yenilikten, değişimden korkmuyorlar. Bu sebeple de çok farklı ama çok hoşa gidecek kombinasyon yakalamışlar ve insan onları bu şekilde görünce ben neden daha önce bunu düşünemedim oluyor..
Her neyse şimdi gelelim saadete. Uzakdoğu'da özellikle Singapur'da dikkatimi çeken ilk nokta şu oldu; yaşlısından gencine hemen hemen her kadın kolunda marka bir çanta olmadan markete bile gitmiyor. Çanta onlar için o kadar önemli bir husus ki... Louis Vuitton, Gucci ve Coach en çok rağbet gören markalar. Ama fiyatları orada uygun olmalı ki, herkes o yüzden almış diye düşünmeyin, çünkü bende öyle düşünüp ardından bakınmaya çıkınca fiyatların Türkiye'dekinden hiç bir farkı olmadığını şaşkınlıkla gördüm. Ama yine de bu onları durdurmamış ki bedava dağıtılıyormuşcasına çılgınca alışveriş yapıyorlar. Hatta bir kez Dolce&Gabbana mağazasının dışında %60 indirim yazısı asıldıktan sonra kadınların içeri girmek için uzun kuyruklar oluşturduğuna şahit olduk.
Giysi konusuna gelirsek... En çok giyilenlerin başında "daisy dukes"denilen mini kot şortlar ve kot etekler geliyor. Onun dışında, 90'lı yıllarda pek çoğumuzun bilinçsizce giymiş olduğu ayaktan geçmeli taytların, daha dar ve jarse olan versiyonu çok fazla kullanılmakta. Bu taytları kot şortlarla ve kısa eteklerle kullanıyorlar.
Bir dahaki sezon bizde kullanılması banko detayların başında ise "T-shirt Elbiseler" var. Normalde t-shirt'ten herhangi bir farkı olmayan, sadece boy olarak biraz daha uzun olan ve hareket etmeyi engellememesi için arka kısmının daha uzun bırakıldığı bu elbiseler özellikle şirin babetlerle kombine edilir gibi görünüyor. Yine uzun erkek gömlekleri bantlı kemerler eşliğinde çok fazla kullanılıyor.
Sadece Uzakdoğu'da değil şu sıra yurtdışı sokaklarına da taşmış olan "Modada Romantizm Büyüsü"ise mutlaka dikkat edilmesi gereken bir trend olma yolunda. Dantel ve zarif fırfırlarla süslenen giysiler, özellikle beyaz, krem ve yavru ağzı rengi gibi pudra tonlu renklerle tercih ediliyor. Tamamen vintage kokan bu trend, hem gösterişten uzak olup bir yandan da farkını ortaya koymak isteyenler için mutlaka kaçırılmaması gereken bir detay.
Diğer önemli bir detay ise Fiyonklar.... Özellikle elbiselerin ve bluzların yakasına kondurulan kocaman devasa fiyonklar giysilere sadece şirin bir hava katmakla kalmıyor, çok da kibar görünmeyi sağlıyor. Bana kalırsa fiyonk detayı kışın bile çılgınca kullanılacak. 2010 Sonbahar-Kış moda kreasyonunu çoktan hazırlayıp modaseverlere sunan tasarımcıların hemen hemen pek çoğu kazakların boğaz kısmında bu devasa fiyonkları kullanmış durumda...
Aksesuarlara gelirsek; Pembe el çantası ve Pembe Ayakkabı kesinlikle dikkate alınması gereken bir detay. Ben her ikisini de kaçırmadan temin ettim ve kullanmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca şu an bizde zaten var olan Kızılderili esintileri taşıyan püsküllü ayakkabıların her rengi çok sıkça kullanılmakta. Çantalarda ise el yapımı yarım ay ve dairesel şekildeki hasır çantalar çok rağbet görmekte. Bu çantalar şu sıralar Zara'da yaklaşık 90-120 lira civarında satılmakta. Ama Kadıköy,Bakırköy ve Taksim civarında benzer modellerini bulmanız muhtemel.
Takı ve saç aksesuarlarında ise yine fiyonk ve büyük çiçekler hakim. Bunun yanı sıra benimde çok sevdiğim kelebek detayı hem saç bantı ve taç olarak, hem de kolye bilezik olarak yerini almış..
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sizin de eklemek ya da sormak istedikleriniz mail atabilirsiniz.
Sevgiler, modayla kalın...

Hiç yorum yok:

Blog Widget by LinkWithin